За пръв и последен път пиша по политически въпроси, тъй като днес бих искал да ви споделя какво означава „Аз моделът на вътрешният парламент“.

1.
Чувствителна партия

2.
Активна партия

3.
Креативна партия

4.
Ценностно-ориентирана партия

5.
Аналитична партия

6.
Тиха (фантазираща) партия


1. Чувствителната партия се стреми към свързване и взаимодействие с хора.
2. Активната партия например е насочена към активност и действия. Характеризира се с гъвкавост и методичност.
3 .А хората от креативната партия се отъждествяват с жизненост, игривост, хумор и креативност в своите ежедневни задачи, работа и взаимоотношения.
4 .Ценностно-ориентираните хора наблягат над мисленето, основано върху ценности.
5 .А аналитичните, се ръководят от събиране на факти и информация, за да достигнат до същината на нещата.
6 .Хората от тихата партия от своя страна, наблюдава всичко от” втора линия”. За тях спокойните моменти са най – специални. В тях те имат възможността да фантазират.

1. Чувствителният модел хора релаксират най – добре в подходяща атмосферата, която стимулира сетивата им. Ако сте от тях, може да се отпуснете, като – намалите или увеличите светлината в стаята, намалите шума, запалите ароматизирана свещ, подредите стаята или бюрото си или си приготвите любимата гореща напитка – чай, кафе, шоколад. Добре би ви се отразило и да излезете с колеги и приятели на спокойна разходка вечер, сред природата.
2. За активният модел хора обаче, е много важно да се състезават и те трудно съумяват да разпуснат от динамичното си ежедневие. Ако сте от този тип, ви съветвам – спрете да мислите за процеси и задачи и освободете съзнанието си от всичко това, което ви стресира, натоварва и ви носи неудовлетворение. Вместо това, поговорете с близки за вас хора, но не за своята работа, задачи и отговорности, а за нещо по – приятно, например за това какви са вашите мечти, копнежи и желания.
3. Креативните хора ценят най – много радостта и жизнеността. Затова, ако сте от тях, планувайте всеки един ден, в който почивате да бъде изпълнен с интересни преживявания и различни хора, понякога дори и непредвидени. Това би ви заредило. А какво, ако се постараете да запазите тази динамика и след празниците, когато се завърнете към работният си процес? Опитайте се да избягвате еднообразието и променяйте всичко, което подлежи на промяна. Бъдете креативни!
4. При ценностно-ориентираният модел хора всичко опира до ценностите и до това как те могат да направят разликата в живота на другите хора. Ето защо, ако сте от тях, добра идея е по време на празниците да си направите една ретроспекция на изминалите значими за вас събития. Припомнете си своятя лоялност, издържливост и устойчивост в трудните ситуации и как те са повлияли на хората около вас. Друга добра идея е да направите таблица на силните страни от характера на хората, с които работите и на слабите, които биха могли да им изиграят лоша шега. А след празниците да представите тази таблица на колегите си и да им помогнете да подобрят постиженията си.
5. Хората, с управляваща аналитичната партия събират огромно количество информация от книги, интернет и статии и изготвят своя „Перфектен план за почивка”, но сякаш все нещо ги проваля и те остават неудовлетворени. Моят съвет е – оставете половината от плановете си за друг ден и се опитайте да се насладите само на на едно или на две от нещата, които се получават добре!
6. Тихите, спокойни и фантазиращи хора пък, си почиват най – добре, когато се усамотят на релаксиращо място, далеч от телефони, компютри и шумотевица. За да си починете, дайте си време и пространство да пофантазирате насаме със себе си или в компанията на някой, който е със сходни на вашите възгледи.

Ако статията ви е била полезна, бихте могли да я споделите, за да достигне до повече хора!
Цветан Чанев
Facebook Comments
You must be logged in to post a comment.